Xavier Pauchard (*1880 - ✝1948)

Xavier Pauchard byl francouzský průkopník v pozinkování kovových plechů. Tento vizionář a vynalézavý podnikatel krátce po 1. světové válce založil v Burgundsku prosperující společnost na výrobu pozinkovaného plechu. V roce 1927 si zaregistroval obchodní značku Tolix, která se specializovala na výrobu židlí, křesel, stoliček a kovového nábytku.

V roce 1907 Xavier Pauchard objevil, že lze ochránit plech od rezivění ponořením do roztaveného zinku. O deset let později si založil firmu Tolix na výrobu kovového nábytku. V roce 1934 vyrobil dnes již ikonickou židli A, oblíbenou do kaváren i domácností po celém světě. Je jedinečná zejména díky jemně zpracovanému plechu, lehkosti, pevnosti a snadné údržbě.

Od té doby Pauchardovy různorodé modely produktů, díky nerezavějící, robustní a stohovatelné povaze, našly své místo nejen v továrnách, úřadech a nemocnicích, ale i v exteriéru na terasách kaváren a ve veřejných parcích. V roce 1935 pod značkou «La Mouette» začal vyrábět i nábytek pro děti. Na konci 50. let úspěšně převzal firmu Tolix jeho syn Jean a společně s 80-ti pracovníky vyrábějí asi 60 000 kusů ročně. Tato prosperující společnost zůstala rodinnou až do roku 2004.

Kategorie, ve kterých se nachází produkty designera Xavier Pauchard