Robert Dudley Best (*1892 - ✝1984)

Robert Dudley Best byl dědicem největší světové společnosti na výrobu svítidel Best & Lloyd, která byla založena v Birminghamu v roce 1840. Navzdory hrdé historii společnosti poskytovat tradiční lampy prestižní klientele, včetně Titanicu a Orient Expressu, se zajímal o novou kolekci, která symbolizovala ducha nového věku tím, že oslovila avantgardnější architekty a stanovila nový program pro design lamp.

Kromě toho, že byl britským továrníkem a nadšencem designu, strávil dvacátá léta 20. století cestováním po Evropě, setkáváním se s designéry a rozvíjením svého zájmu o modernistické hnutí. Po návštěvě Výstavy moderního designu v Paříži v roce 1925, kde mnohé z vystavených návrhů byly ovlivněny tvorbou Le Corbusiera a Miese van der Rohe, se zapsal na Školu průmyslového designu v Düsseldoftu a v Paříži. Se zájmem o prolomení bariér mezi průmyslovými a uměleckými hodnotami sdílel ideály Dudleyho Besta také jeho přítel Walter Gropius, zakladatel hnutí Bauhaus. Během tohoto období vytvořil Dudley Best první náčrtky ikonické kolekce Bestlite.

Robert Dudley Best byl silně ovlivněn Bauhausem s přísnými liniemi a čistým stylem. Podle zásad Bauhausu skoncoval s ozdobami a detaily tradičních produktů Best & Lloyd. Věřil, že osvětlení by mělo být funkční, praktické a také elegantní. S tímto vědomím se v roce 1930 vrátil do Birminghamu, odhodlaný uvést svůj návrh lampy Bestlite do výroby.

Kategorie, ve kterých se nachází produkty designera Robert Dudley Best