Výstava Jiří Samek - Grafiky

Dovolujeme si vás srdečně pozvat na mimořádnou prodejní výstavu Jiřího Samka - Grafiky, která se koná od 14.3. do 25.4. v Galerii Pavilon na Vinohradech.

Jiří Samek (*2. 1. 1955 Náchod)

Vystudoval gymnázium v Broumově (1970–1974) a i když se celoživotně vzdělával nikoliv prostřednictvím uměleckých škol, v letech 1974-1980 soukromě absolvoval výtvarné studium u akademického malíře Jaroslava Uiberlaye. Poté až do roku 1990 pracoval v Okresní galerii výtvarného umění v Náchodě.

Od konce 70. let 20. století se věnuje především grafické tvorbě. Účastnil se pravidelně různých přehlídek neprofesionálních umělců (Výtvarné Ratibořice, AMO Šumperk a Trienále grafiky Brno). Pro svou speciální grafickou techniku „hlubotisk z lina“ začal být oslovován kunsthistoriky, galeristy a znalci umění, začal vystavovat na souborných i samostatných výstavách. Dnes je Samek zastoupen v mnoha grafických sbírkách předních galerií a muzeí doma i ve světě.

Pracuje převážně ve větších formátech, grafiky tiskne v nízkých nákladech (max. 20 kusů). Jeho technika je výjimečná tím, že do vrypů v hladké ploše lina vetře barvu, kterou potom pod velkým tlakem otiskuje do vlhkého papíru. Tímto způsobem tisku dosahuje mimořádného účinku. Vedle vlastní kresby vyznačené barvou vzniká ještě reliéf vystouplý z roviny papíru. Výsledný tisk vystupuje z plochy prostoru, je plastický. Autor vlastně vytváří tištěné či spíše odlévané reliéfy. Zdánlivě prosté motivy svých tisků dokáže proměnit v jejich niterný obraz a tím dosáhnout magického účinku. Technika a duch díla tak tvoří vzácně vyváženou jednotu.
V roce 2002 byl přijat do Sdružení českých umělců grafiků „Hollar“. Žije a pracuje v Polici nad Metují.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Vystavené kusy můžete během výstavy zakoupit! Ceny za menší formát se pohybují od 7.000,- do 9000,- Kč a za větší formát od 12.000,- do 16.000,- Kč. Ceny jsou včetně rámu.

  • Kde: Pavilon, Vinohradská 1200/50, Praha 2
  • Kdy: 14.3. - 25.4.
  • Otevírací doba: Po-Pá 10-19.30, So 10-18, Ne zavřeno
  • Vstupné zdarma

Vytvořeno