Jak pečovat o zahradní nábytek Houe?

Následující článek vám poradí, jak nejlépe pečovat o zahradní nábytek Houe, aby vypadal stále krásný a svěží jako právě zakoupený.

Bambusové lamely / područky

Bambus je přírodní materiál s velmi tvrdým povrchem, který však může začít pórovatět a vysychat. Správnou péčí lze zachovat povrch krásný a svěží po mnoho let. Bambusové lamely i područky na zakoupeném produktu jsou speciálně impregnovány již při výrobě. Je nutné je však pravidelně ošetřovat olejem vhodným na bambus. Doporučuje se naolejovat před prvním použitím ve venkovním prostředí a poté znovu po asi 4 týdnech. Podle potřeby pak 3x - 4x ročně. Při olejování je nutné postupovat podle pokynů na štítku výrobce a neaplikovat více oleje než je nutné.

Stejně jako jiné přírodní materiály, tak i bambus je ve venkovním prostředí ohrožen houbami, řasami a mechem. Na bambusových částech se projevují jako malé hnědé až černé skvrny, které by měly být co nejrychleji odstraněny.

  • Bambusový povrch je nutné navlhčit a za pomocí tuhého kartáče jej vyčistit od nečistot a hub do hloubky.
  • Po vysušení se povrch brousí silovou bruskou nejprve s hrubším brusným papírem a následně se vyhladí jemnějším.
  • Poté se povrch naolejuje a olej se nechá zaschnout.

Nedostatek oleje na bambusových částech se může projevovat právě napadením houbami. V případě problému se doporučuje užití oleje na venkovní bambusový nábytek obsahující fungicid – prostředek proti houbám.

Pro každodenní čištění je vhodné používat pouze teplou vodu, protože voda se saponátem nebo mýdlem olej rozpouští.

Mimo sezónu se nábytek uchovává v suché a větrané místnosti. Bambusové části by neměly být zakrývány, protože přírodní materiál potřebuje vzduch. Předchází se tím šíření plísní a hub do materiálu.

Kámen / žula

Kamenné části na produktu jsou speciálně impregnovány již při výrobě. Postupem času však získávají světlejší barvu. K udržení tmavé a svěží barvy se doporučuje užití oleje vhodného na kamenné výrobky.

Plastové lamely

Očištění povrchu se provádí vlhkou čistou tkaninou nebo měkkým kartáčkem. V případě potřeby je možné do vody přidat malé množství saponátu. Nesmí se užívat žádné chemické prostředky.

Práškově lakovaný kov

Očištění povrchu se provádí vlhkou čistou tkaninou nebo měkkým kartáčkem. Nesmí se užívat žádné chemické prostředky.

 

Zde si můžete stáhnout celý návod na údržbu ve formátu PDF.

Vytvořeno